175
Tenis / Marius Copil, învins de portughezul Ferreira Silva în optimile turneului de la Iaşi - 1-1657877134.jpg

Tenismenul român Marius Copil (31 ani, 330 ATP) a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului Concord Iaşi Open, de categoria ATP Challenger 100, dotat cu premii în valoare totală de 90.280 de euro.

În optimi, românul a fost învins, în două seturi, scor 6-7 (4), 6-7 (2), de portughezul Frederico Ferreira Silva (27 ani, 284 ATP), după o partidă care a durat două ore şi 45 de minute.

Pentru accesul în optimi, Copil a primit 1.460 de euro şi 9 puncte ATP. El va continua însă la dublu, alături de Vlad Cornea, vineri avându-i adversari, în sferturile de finală, pe românii Ştefan Paloşi şi Dan Alexandru Tomescu.