Tenis / Românul Eric Niță a câștigat turneul Tennis Europe U12 de la Limassol

99
Tenis / Românul Eric Niță a câștigat turneul Tennis Europe U12 de la Limassol - 1-1635676809.jpg

După o serie impresionantă de victorii categorice - în faza grupelor a pierdut un singur game în toate cele trei meciuri - românul Eric Maximmilian Niță a dominat și faza eliminatorie pentru a câștiga fără nicio emoție „Famagusta Club 2021”, turneu Tennis Europe U12, de Categoria 2, de la Limassol, în Cipru, informează Federaţia Română de Tenis.

A fost 6-2, 6-1 pentru Eric în sferturile de finală jucate împotriva turcului Bekir Devran Esendagli, apoi 6-4, 6-4, cu locul 6 din Ucraina, Tymur Chukanov, în semifinale, pentru ca finala să fie la discreția totală a lui Eric. Astfel, românul a câștigat turneul de la Limassol după un 6-0, 6-0, în finala cu Richard Lacis, din Belarus, jucător aflat pe locul 3 în țara sa.