Tenis / Serena Williams a câștigat turneul de la Wimbledon

106
1

Serena Williams, numărul 1 WTA, a învins-o pe nemțoaica Angelique Kerber (numărul 4 WTA) în finala turneului de Grand Slam de la Wimbledon, scor final 7-5, 6-3 și a egalat recordul lui Steffi Graf în ceea ce privește numărul trofeelor de Grand Slam cucerite în carieră, 22 la număr.

Serena a câștigat primul act, scor 7-5, după ce a fructificat a doua minge de set a partidei. Williams a avut nevoie de 47 de minute pentru a-și adjudeca primul set, liderul mondial servind impecabil. Kerber nu și-a creat nicio minge de break, singurul game pe serviciul advers fiind reușit de favorita principală.

În manșa secundă, meciul a fost echilibrat până la 4-3, când Serena Williams a fost mult mai agresivă la retur și a câștigat pe serviciul advers. Sportiva din Statele Unite a închis apoi meciul în favoarea sa, scor 7-5, 6-3, informează romanialibera.ro.