Tenis / Simona Halep a ratat calificarea în finala de la Sydney

123

Simona Halep a fost învinsă, astăzi, în semifinalele turneului de la Sydney de rusoaica Svetlana Kuznețova, după o partidă începută în ajun, dar care a fost întreruptă și amânată din cauza ploii.

Kuznețova și-a adjudecat victoria în trei seturi, cu 7-6, 4-6, 6-3. Meciul, început ieri, s-a întrerupt în timpul primului set, la scorul de 5-4 pentru Simona Halep.

Rusoaica a jucat solid și a gestionat mai bine momentele-cheie ale game-ului decisiv. Simona a avut o minge de break, dar nu a reușit să o fructifice și aventura numărului doi mondial la Sydney se încheie în semifinale, transmite Digi24.ro.

Finala va fi grea pentru Kuznețova, care nu va avea decât câteva ore de odihnă. În finală, Kuznețova o va întâlni pe Monica Puig. Aceasta este avantajată din punct de vedere al efortului fizic depus. Ea a câștigat cu 6-0 primul set al disputei cu Belinda Bencic, după care elvețianca a abandonat.