Tenis / Simona Halep, abandon la Beijing

143

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, a abandonat, astăzi, în runda inaugurală a turneului WTA de la Beijing.

Simona Halep, care înaintea turneului se plânsese de unele probleme de sănătate, a abandonat în primul set, la scorul de 5-4 pentru Lara Aruabarrena (Spania), jucătoare venită din calificări.

După 50 de minute pe teren, Simona a părăsit turneul de la Beijing din cauza unor probleme la tendonul lui Ahile de la piciorul stâng, scrie digisport.ro.

Simona Halep era cap de serie numărul unu în turneul de la Beijing. Turneul este dotat cu premii totale de 4.720.380 dolari.

Simona Halep, care s-a retras și anul trecut la Beijing, dar înaintea meciului din sferturi cu Ana Ivanovic, va primi 15.280 dolari și 10 puncte WTA pentru participare.

Halep o învinsese de trei ori pe Arruabarrena (23 ani, 95 WTA), în 2013 în primul tur la Hobart, cu 6-3, 6-2, în 2014 la Madrid în turul al doilea, cu 6-4, 6-4, și tot în 2014 la București, în sferturi, cu 6-3, 6-1.

Pe tabloul de simplu al turneului de la Beijing se mai află două românce, Irina Begu și Monica Niculescu, scrie Agerpres.