233
Tenis / Simona Halep, calificare la pas în turul al doilea al turneului de la Toronto. Set alb în meci! - 1-1660028915.jpg
Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep (30 ani, 15 WTA) s-a calificat fără probleme în turul al doilea al turneului WTA 1.000 de la Toronto (Canada), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 2.527.250 de dolari.

Cap de serie nr. 15, românca a învins-o, în runda inaugurală, în două seturi, scor 6-0, 6-2, pe croata Donna Vekic (26 ani, 82 WTA), după o partidă care a durat numai 61 de minute.

Graţie acestui succes, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 17.445 dolari şi 60 de puncte WTA. Următoarea sa adversară este câştigătoarea dintre Shuai Zhang (China) şi Cristina Bucşa (Spania), jucătoare născută la Chişinău.