Tenis / Simona Halep, debut în forţă la turneul WTA 1.000 de la Madrid

127

Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep (30 ani, 21 WTA) s-a calificat în turul al doilea al turneului WTA 1.000 de la Madrid (Spania), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 6.575.560 de euro.

Revenită după o lună de pauză forţată, provocată de accidentarea suferită în timpul turneului de la Indian Wells, constănţeanca a învins-o, în două seturi, scor 6-2, 6-3, pe chinezoaica Shuai Zhang (33 ani, 40 WTA), într-o partidă disputată joi, 28 aprilie, care a durat numai o oră şi opt minute.

Acesta este primul său meci după începerea colaborării cu antrenorul Patrick Mouratoglou.

Campioană la Madrid în 2016 şi 2017 şi finalistă în 2019, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 45.095 de euro şi 65 de puncte WTA. Următoarea sa adversară este câştigătoarea dintre Paula Badosa (Spania, cap de serie nr. 2) şi Veronika Kudermetova (Rusia).