190
Tenis / Simona Halep o va înfrunta pe tunisianca Jabeur în sferturile de finală ale turneului WTA de la Dubai - 1-1645083090.jpg

Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep (30 ani, 23 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 768.680 de dolari.

În optimi, constănţeanca a trecut în două seturi, scor 6-3, 6-2, de o altă româncă, Elena-Gabriela Ruse (24 ani, 59 WTA), jucătoare venită din calificări, după o partidă care a durat doar o oră şi nouă minute.

Graţie accesului în sferturi, Simona Halep şi-a asigurat 17.500 de dolari şi 100 de puncte WTA. Următoarea sa adversară este tunisianca Ons Jabeur (27 ani, 10 WTA).