Tenis / Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur la Roland Garros

83

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de australianca Daria Gavrilova, 4-6, 7-6 (4), 6-3, marți, în runda inaugurală a turneului de Mare Șlem de la Roland Garros.

Sorana Cîrstea, 28 de ani, locul 49 WTA, a fost aproape de o victorie în două seturi, însă a cedat după două ore și 46 de minute în fața unei adversare care este cap de serie N. 24. Daria Gavrilova are 24 ani și se află pe poziția a 25 WTA. Cele două jucătoare nu se mai întâlniseră până acum, potrivit Agerpres.

Partida a fost întreruptă aproximativ o oră din cauza ploii.

Pentru prezența în primul tur, Sorana Cîrstea a obținut 10 puncte și 40.000 de euro.

Gavrilova va juca în turul următor cu americanca Bernarda Pera (23 ani, 73 WTA), care a trecut luni de 6-3, 6-2 de experimentata rusoaică Elena Vesnina (31 de ani, 44 WTA).