156
Tenis / Sorana Cîrstea, eliminată de Sloane Stephens de la Roland Garros. Set alb în meci! - 1-1653553664.jpg

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (32 ani, 26 WTA, cap de serie nr. 26) a ratat calificarea în turul al treilea la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, care se dispută, în această perioadă, pe zgura pariziană.

În runda secundă, românca a fost învinsă, în trei seturi, scor 6-3, 2-6, 0-6, de americanca Sloane Stephens (29 ani, 64 WTA), după o partidă care a durat o oră şi 54 de minute.

Pentru prezenţa în turul al doilea, Sorana Cîrstea a primit un cec de 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA.