Tenis / Spaniolul David Ferrer a câștigat turneul ATP de la Kuala Lumpur

59

Tenismanul spaniol David Ferrer, favorit 1, a câștigat duminică turneul ATP de la Kuala Lumpur (Malaezia), dotat cu premii de 937.835 dolari, după ce l-a învins în finală pe conaționalul său și cap de serie 2, Feliciano Lopez, cu scorul de 7-5, 7-5, după 1 oră și 33 minute de joc.

Ferrer, 33 ani, și-a trecut în palmares al 4-lea său titlu din 2015 și al 25-lea din carieră. Cu acest succes, Ferrer și-a consolidat poziția a 8-a în clasamentul ATP, care îi asigură participarea la Trofeul Campionilor de la Londra (15-22 noiembrie).

Lopez, 34 ani, 17 ATP, a jucat a doua sa finală din acest an și a rămas cu 4 titluri în palmares, potrivit Agerpres.ro.