183
Tenis / Victoria carierei! Jaqueline Cristian, sfert-finalistă în turneul WTA de la Sankt Petersburg - teniscristian-1616062469.jpg

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian a furnizat cea mai mare surpriză în turneul WTA 500 de la Sankt Petersburg, după ce a reuşit să o elimine din competiţie pe Jelena Ostapenko şi să se califice în faza sferturilor de finală.
În partida din optimi, Jaqueline Cristian (22 ani, 160 WTA) a învins-o pe letonă în două seturi, scor 6-3, 7-6 (9), după două ore de joc echilibrat, aceasta fiind cea mai mare performanţă a carierei.
Cap de serie nr. 6, Jelena Ostapenko (23 ani, 53 WTA) are în palmares un titlu de Grand Slam cucerit în 2017, la Roland Garros, după o finală cu Simona Halep.
Venită din calificări, Jaqueline Cristian şi-a asigurat astfel un cec de 15.500 dolari şi 125 de puncte WTA. Adversara sa din sferturile de finală va fi rusoaica Svetlana Kuzneţova (35 ani, 39 WTA), a patra favorită, care a învins-o în optimi pe Xinyu Wang (China), scor 6-1, 7-5.

Turneul WTA 500 de la Sankt Petersburg (Rusia) este dotat cu premii în valoare totală de 565.530 dolari.