Theodor Foia și Ștefan Paloși au dominat turneul Svilengrad

113
Jucătorii constănțeni de tenis Theodor Foia și Ștefan Paloși, de la LPS "Nicolae Rotaru" Constanța, au încheiat pe primele poziții la turneul de categoria a III-a Svilengrad, Bulgaria, destinat sportivilor Under 14. La simplu, Paloși (antrenor, Ionuț Brătulescu), favorit nr. 1, a jucat finala cu bulgarul Dimitrov Kaloyan (nr. 2), pe care l-a învins cu 6-2, 7-6 (6), iar la dublu, Theodor Foia s-a impus, alături de turcul Berke Eser Coskun, împotriva principalilor favoriți, bulgarii Dimitrov Kaloyan / Zlatan Palazov, cu scorul 3-6, 6-4, 10-7. Ieri, Paloși a început un alt turneu în Bulgaria, la Sliven, intitulat Sport Palace Cup U14 (cat. a III-a). El s-a calificat deja în turul secund, după ce l-a învins pe rusul Georgy Karapetyan, venit din calificări, cu scorul 6-1, 6-1.