Traian Petcu a alergat la cros alături de Gabriela Szabo

102
La Zalău, s-a desfășurat cea de-a III-a ediție a Crosului Tenaris, competiție inclusă în cadrul Zilei Sportului Zălăuan (eveniment inițiat cu scopul de a promova mișcarea și sănătatea), unde s-a concurat pe probe de 3 și 10 km. Personaj nelipsit la activități de acest gen, atletul veteran Traian Petcu, din Constanța, în vârstă de 89 ani, a luat medalia de bronz la categoria rezervată concurenților de peste 66 ani. Crosul s-a bucurat de o participare numeroasă, de 1.300 concurenți din țară și străinătate, dar și de câteva prezențe importante din lumea mondenă și cea a sportului românesc. Astfel, startul în proba de 10 km a fost dat de marea campioană Gabriela Szabo, care mai apoi a alergat în cursa de 3 km. Încălzirea concurenților de di-naintea startului a fost coordonată de campioana mondială de fitness Diana Oprea, iar prezentatorii evenimentului au fost Carmen Brumă și Cabral. Concursul a fost un real succes, asta și datorită premiilor tentante puse la bătaie de organizatori: tablete, smart-phone-uri, GPS-uri și vouchere de cumpărături pentru echipament sportiv, precum și o tombolă cu premii pentru toți participanții.