Trei românce, calificate în semifinalele probei de dublu de la Shenzhen

63

Monica Niculescu și coechipiera sa Vania King (SUA) vor disputa una dintre semifinalele turneului de la Shenzhen împotriva perechii formată din Andreea Mitu și Patricia Țig.

Cuplul româno-american a învins, ieri, perechea alcătuită din Irina Hromaceva (Rusia) / Lidia Morozova (Belarus) cu 6-2, 7-6 (5), după un meci care a durat o oră și 19 minute.

De cealaltă parte, Mitu și Țig au dispus de Vera Deșevina (Rusia) și Katerina Siniakova (Cehia), scor 6-3, 3-6, 19-17, după o oră și 35 de minute.

Jucătoarele calificate în semifinale vor primi câte un cec în valoare de 4.951 dolari și 110 puncte WTA.

Pe tabloul de simplu, România nu mai are nicio reprezentantă, după ce Irina Begu și Monica Niculescu au fost eliminate, ieri, în optimile de finală.

Begu, a treia favorită a turneului, a abandonat în setul al doilea al partidei cu germana Anna-Lena Friedsam, la scorul de 7-5, 3-2, iar Niculescu a pierdut meciul disputat cu unguroaica Timea Babos, scor 1-6, 4-6.