Triatlon / Medalii pentru România, la Cupa Europeană de juniori de la Chişinău

152
Triatlon / Medalii pentru România, la Cupa Europeană de juniori de la Chişinău - 1-1659963947.jpg

La competiția de la Chișinău, Carol Popa a adus prima medalie - de argint - pentru România la o Cupă Europeană de juniori la triatlon. El a terminat pe locul doi competiția individuală, la trei secunde de câștigător, Callum Stedman, din Marea Britanie. Pe locul trei s-a clasat Filip Glapa (Polonia), informează Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.

Ștafeta mixtă a României, în componența Carol Popa, Ariana Chiș, Horea Rusu și Delia Dudău, a obținut medalia de bronz în această probă olimpică, înaintea României terminând ștafetele Poloniei și Ucrainei.

Iar la individual feminin, Delia Dudău s-a clasat pe locul 5 cinci.

„Felicitări sportivilor și antrenorilor Cristian Doicescu şi Gabi Constantinescu!”, au transmis reprezentanţii Comitetului Olimpic şi Sportiv Român.