Tubulatura CN a câștigat campionatul de fotbal al SNC-ului

1417
Echipa Tubulatura Construcții Noi a câștigat campionatul intern de fotbal al Șantierului Naval Constanța, dispunând în finala mare, la penalty-uri, scor 3-1 (Mărginean, Manea, Ionescu / Cocor), de campioana en-titre BTC (fosta TSM). La finele timpului regulamentar de joc, a fost 2-2, 1-0 la pauză pentru Tubulatura (Horțea 4, Hlihor 44 / Rotariu 34, Memiș 60), BTC egalând în ultimul minut. "Toată lumea știe, Țeava-i meserie!", au exultat, din tribună, fanii Tubulaturii, când favoriții lor au ieșit campioni.
Pe locul trei s-a clasat Corp Hală, care a învins în finala mică Mecanică Amenajări, cu 11-1 (Moisescu 8, 17, 20, Chiuchiur 51, 53, Apetrei 40, Coman 43, Pacale 35, Crăciun 25, Mocanu 42, Istrate 58 / Isăică 26).
Organizată de Sindicatul Liber al Navaliștilor din SNC (președinte, Dede Perodin), competiția a reunit la start șase echipe, împărțite în două grupe: A - BTC, Mecanică-Amenajări, Mecano-Energetic; B - Prestmar Ships, Corp Hală, Tubulatura. Prestmar Ships și Mecano-Energetic nu au ieșit din serii, astfel că în semifinale s-au jucat BTC (1A) - Corp Hală (2B) 4-3 și Mecanică-Amenajări (2A) - Tubulatura (1B) 1-3. Meciurile s-au jucat, timp de două săptămâni, pe terenul SNC, arbitrul tuturor partidelor fiind Marius Cărbunaru.
Comisia de organizare, formată din Alexandru Păpădie, Gheorghe Morari și Gheorghe Voicu, a avut sprijinul lui Dede Perodin. Sindicatul le-a și premiat financiar pe cele patru finaliste: campioana - 1.200 lei, vicecampioana - 1.000 lei, locul trei - 800 lei, locul patru - 600 lei.
Prezent la finale, Radu Rusen, directorul general al SNC, a declarat: "Ca întotdeauna, competiția a fost plină de ardoare și cu foarte mulți participanți dornici de mișcare, mulțumiți, cred, de organizarea sindicatului. Cu excepția finalelor, n-am văzut alte meciuri, dar, după cum s-a jucat, Tubulatura e o învingătoare merituoasă și o felicit".
"În sfârșit, după patru sau cinci ani, o secție din SNC, Tubulatura, câștigă întrecerea, oprind dominația TSM-ului (actuala BTC). De data aceasta, Tubulatura s-a dovedit mai bună. Finala mare a fost foarte frumoasă și atractivă, punându-se în joc multe ambiții", a spus și Dede Perodin.