310
Un penalty acordat eronat a făcut diferenţa! FCV Farul, eliminată din Cupa României - 163137791835605-1632380453.jpg

FCV Farul Constanţa a părăsit prematur actuala ediţie a Cupei României la fotbal. Formaţia manageriată de Gheorghe Hagi a fost învinsă, cu scorul de 0-1 (0-0), de Sepsi Sfântu Gheorghe, într-o partidă disputată pe stadionul „Central” al Academiei Hagi de la Ovidiu, contând pentru 16-imile de finală.

După o primă repriză „albă”, oaspeţii au marcat unicul gol al întâlnirii în minutul 51, când fostul jucător al Viitorului Bogdan Mitrea a transformat un penalty acordat eronat de arbitrul Radu Petrescu. Până la final, „marinarii” au continuat să preseze, dar de înscris nu s-a mai înscris, cea mai mare ratare fiind cea a lui Jefte Betancor, care a trimis mingea în bara transversală a porţii apărate de Niczuly.

FCV Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Brănescu, Mladen, Larie, Ghiţă (min. 46, Buta), Dobrosavlevici, Ciobanu, Pires (min. 59, Artean), Boboc, Chiţu (min. 77, Ely), Petre (min. 67, Betancor), Bodişteanu (min. 59, Radaslavescu).

La sfârşitul acestei săptămâni, sunt programate partidele rundei a cincea în campionatul Ligii a III-a la fotbal.

În Seria a III-a, FCV Farul II, liderul la zi al clasamentului, va evolua pe terenul nou-promovatei CSM Feteşti. Partida se va desfăşura vineri, 24 septembrie, de la ora 17.00, pe stadionul „Tineretului” şi va fi transmisă în direct pe contul oficial de YouTube al clubului constănţean.

Iată şi programul celorlalte meciuri ale rundei: sâmbătă, ora 17.00: ACSM Olteniţa - Gloria Albeşti, SC Popeşti Leordeni - Înainte Modelu, Agricola Borcea - FC Voluntari II, CS Afumaţi - Recolta Gh. Doja.