Victor Hănescu, eliminat de Roger Federer de la Indian Wells

Un set câștigat în fața liderului mondial

1653

Tenismanul român Victor Hănescu a ratat calificarea în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells (SUA), competiție pe suprafață rapidă, dotată cu premii în valoare totală de 3,645 milioane de dolari. "Uriașul" a fost învins, ieri, în turul doi, de elvețianul Roger Federer, nr. 1 mondial și principal favorit la trofeu, după o partidă de trei seturi, încheiată în două ore: 3-6, 7-6 (5), 1-6.
Chiar dacă a fost eliminat, Hănescu rămâne cu o mare satisfacție, aceea de a fi reușit, pentru prima oară în cinci întâlniri, să-i "fure" un set lui Federer. Revenit pe teren după o pauză de șase săptămâni, provocată de o infecție pulmonară, elvețianul a comis destul de multe greșeli, dar, în setul decisiv, care a durat numai 20 de minute, nu i-a mai lăsat românului nicio șansă.
"Hăne" părăsește turneul american mai bogat cu 11.500 de dolari, pentru evoluțiile sale primind și 25 de puncte ATP.