CS Tomis Constanța - Cetate Deva 25-19, în Liga Națională de handbal feminin

Victorie conturată în repriza a doua

2793
Echipa de handbal feminin CS Tomis Constanța a obținut o victorie meritată în partida cu Cetate Deva, disputată sâmbătă, la Sala Sporturilor, contând pentru etapa a 21-a a Ligii Naționale.
Prima repriză a stat sub semnul echilibrului, gazdele mergând la cabine cu avantaj minim, 10-9. La reluare, fetele lui Ion Crăciun au intrat mult mai determinate în teren, atacul a funcționat mai bine, apărarea s-a achitat de sarcini și tabela a "înghețat" la 25-19 pentru CS Tomis.
Formația constănțeană adună, astfel, încă două puncte, însă participarea în cupele europene stă sub semnul întrebării.
Celelalte rezultate ale rundei: HC Oțelul Galați - HCM Roman 23-23, Universitatea Reșița - HCM Buzău 26-23, HCM Baia Mare - Rulmentul Brașov 30-27, Rapid București - HC Dunărea Brăila 33-41, HC Zalău - Știința Bacău 41-23. Partida Oltchim Râmnicu Vâlcea - Universitatea Cluj se va disputa mâine.
Chiar dacă a câștigat, în clasamentul LN, CS Tomis rămâne pe locul șapte, cu 24 de puncte. Lideră este Oltchim (40 p), urmată, în ordine, de U Cluj (30 p), HCM Baia Mare (29 p), HCM Roman (28 p), HC Zalău (28 p, golaveraj inferior) și Dunărea Brăila (25 p).
Etapa viitoare (sâmbătă, 17 aprilie), CS Tomis va întâlni, în deplasare, pe HCM Roman. Dacă pierd acest joc, constănțencele vor ieși, și matematic, și cursa de calificare în cupele europene.
***
Campioana României la handbal feminin, Oltchim Râmnicu Vâlcea, a susținut, aseară, în Ungaria, meciul cu Gyor ETO, contând pentru prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor. După 60 de minute, scorul a fost egal, 25 - 25.
Returul este programat duminică, 18 aprilie, la Vâlcea.