Viitorul e în "16"-imile de finală ale Cupei României (galerie foto)

1854
Viitorul e în
Divizionara secundă a eliminat, ieri, Unirea Slobozia și va juca împotriva unei echipe de Liga 1.

Divizionara secundă Viitorul Constanța s-a calificat, ieri, în "16"-imile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins-o, la Slobozia, pe Unirea din localitate (Liga a III-a), la penalty-uri, cu 4-3. La finele timpului regulamentar de joc, scorul a fost egal, 0-0. În "16"-imi, Viitorul va juca pe teren propriu, pe 22 septembrie, cu o echipă de Liga 1.
Chiar dacă s-a încheiat cu scor alb, partida nu a fost lipsită de situații de gol, ambele echipe având ocazia să tranșeze soarta calificării atât în primele 90 de minute, cât și în prelungiri. Antre-norii constănțeni Cătălin Anghel și Norbert Niță au introdus în primul "11" și câțiva fotbaliști care jucaseră mai puțin sau deloc în primele două etape de campionat. În prima parte, au ratat Anghel (20), Cristea (26), fostul farist Viorel Gheorghe (43), respectiv Dimcea (34).
În partea secundă, responsabilul cu ratările al Viitorului a fost Chițu (56, 60, 67, 90), care îi putea aduce însă calificarea echipei constănțene în ultimul minut. De cealaltă parte, Stan (50) și V. Gheorghe (54, 70) nu au reușit nici ei să puncteze.
S-a intrat astfel în prelungiri, unde Viorel Gheorghe a fost de două ori extrem de aproape de gol (104 și 116), după ce mai ratase o situație în minutul 100. Ultima ocazie a Viitorului i-a aparținut lui Benzar (118).
La penalty-uri, constănțenii au transformat tot, patru lovituri, iar gazdele au ratat două, astfel că Viitorul s-a calificat în "16"-imi cu 4-3. Evoluția scorului: 1-0 Roșu, 1-1 Cristocea, 2-1 Toma, 2-2 Hertu, ratare D. Gheorghe (apără Vlas), 2-3 Chițu, 3-3 Avanu, 3-4 R. Lupu, ratare V. Gheorghe (bară).