Watford s-a calificat în finala Cupei Angliei

722

Watford s-a calificat, duminică, după o pauză de 35 de ani, în finala Cupei Angliei la fotbal, în urma unei victorii dramatice reușite după prelungiri în fața echipei Wolverhampton Wanderers, cu scorul de 3-2, pe Wembley, în a doua semifinală a competiției.

Watford o va înfrunta pe 18 mai pe Manchester City, echipă care se află în cursă pentru patru trofee.

Londonezii, care au un suporter celebru, Elton John, speră să aibă mai mult succes în această finală, decât la cea pierdută în 1984 în fața formației Everton, cu 0-2.

Duminică, Watford era condusă cu 2-0 cu 11 minute rămase din timpul regulamentar, în urma golurilor marcate de Matt Doherty (36) și Raul Jimenez (62). Spaniolul Gerard Deulofeu (79) a redus din handicap, iar Troy Deeney a egalat în minutele adiționale (90+4) din penalty. Deulofeu a marcat apoi golul victoriei în prelungiri (104).

Sâmbătă, în prima semifinală, Manchester City a învins-o pe Brighton cu 1-0.