Sfârșitul
acestui an școlar a adus un moment de referință pentru comunitatea Liceului
Teoretic „Decebal” din Constanța: prima generație de elevi implicați în
programul The Duke of Edinburgh’s International Award a finalizat cu succes
întregul parcurs al celor trei niveluri – Bronz, Argint și Aur –, după aproape
trei ani de provocări, perseverență și dezvoltare personală.
- Publicitate -
Performanța
elevilor a fost celebrată joi, 18 iunie, în cadrul unei ceremonii organizate la
Palatul Elisabeta, în prezența Majestății Sale Margareta, Custodele Coroanei
Române și Patron al programului Award în România, precum și a Alteței Sale
Regale Principesa Sofia. În cadrul evenimentului, alături de alți 90 de tineri
din întreaga țară, reprezentanții liceului – elevi și profesori lideri – au
primit certificatele care atestă finalizarea nivelului Aur, cea mai înaltă
distincție din cadrul programului internațional.
Reușita
marchează nu doar finalul unui traseu educațional complex, ci și confirmarea
implicării, disciplinei și dorinței de autodepășire de care au dat dovadă
participanții de-a lungul celor trei ani. Programul The Duke of Edinburgh’s
International Award presupune activități susținute în domenii precum
voluntariatul, dezvoltarea de abilități, activitatea fizică, expedițiile și
proiectele rezidențiale, oferindu-le tinerilor șansa de a-și construi
încrederea în sine și spiritul de echipă.
În
spatele acestei performanțe se află și sprijinul constant al profesorilor
lideri, care i-au însoțit și i-au ghidat pe elevi în fiecare etapă a
parcursului lor. Conducerea liceului a transmis mulțumiri coordonatorilor
centrului Award: director Svinarciuc Liliana, director adjunct Chiratcu
Adriana, profesor Dumitru Iuliana, dar și liderilor elevilor finaliști:
profesor Comănici Izabela, profesor Constantin Adriana, profesor Dragomir
Simona, profesor Ioan Anca, profesor Popa Victoria și profesor Poșerba Monica.
Aprecieri
speciale au fost adresate și profesorilor supraveghetori și evaluatori care
i-au sprijinit pe participanți în călătoriile de aventură și în proiectele
rezidențiale: profesor Bițan Ștefana, profesor Brăcăcescu Cristina, profesor
Orzan Constantin și profesor Rusan Gabriel.
Obținerea
nivelului Gold Award de către prima promoție a liceului reprezintă o realizare
de prestigiu, care încheie în mod simbolic anul școlar și deschide un drum pe
care, cu siguranță, îl vor urma și alte generații de elevi.