Joi, 04 Iunie 2026

Copil condamnat pentru omor

de Camelia MIU - MITRIC Joi, 20 Ianuarie 2011 401 < 1 min citire
Copil condamnat pentru omor
Magistrații de la Tribunalul Constanța au dispus condamnarea la pedeapsa de cinci ani de închisoare a băiatului de 16 ani care, la finele anului trecut, a fost trimis în judecată pentru că și-a omorât un unchi. Faptul că este minor i-a determinat pe judecători să-i aplice o pedeapsă cu un cuantum mult redus decât cel prevăzut de lege pentru astfel de fapte. Sentința nu este însă definitivă, ea putând fi atacată cu apel.
Procurorii spun că, la data de 6 octombrie, în jurul orei 20, între Mustafa Samir, de 16 ani, și Selim Asan, de 32 de ani, care locuiau în cartierul Palas, a izbucnit un scandal, iscat de gelozia minorului. Acestuia i s-a părut că unchiul îi face avansuri iubitei sale și a sărit la bătaie, după care l-a înjunghiat pe bărbat cu un cuțit în spate.
Deși victima a fost dusă imediat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța, medicii nu i-au mai putut salva viața.
Mustafa Samir a fost reținut și, ulterior, arestat pentru comiterea infracțiunii de omor.
Articolul anterior O sinucidere anunțată
Articolul următor Țigări în valoare de 10 milioane de lei, confiscate de vameșii constănțeni

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei