Percheziții de amploare au loc, vineri dimineață, în județul Timiș, într-un dosar penal care vizează infracțiuni privind regimul armelor și munițiilor, precum și încălcarea legislației privind vânătoarea și protecția fondului cinegetic.
- Publicitate -
Polițiștii, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara, pun în executare 13 mandate de percheziție domiciliară pentru administrarea probatoriului, stabilirea întregii activități infracționale și identificarea unor bunuri de interes în anchetă.
Potrivit unor surse judiciare, printre persoanele vizate de descinderi se află și un medic stomatolog din comuna Giroc. Aceleași surse susțin că suspecții sunt cercetați pentru că ar fi vânat ilegal mistreți.
Dosarul vizează infracțiuni de nerespectare a regimului armelor și munițiilor, uz de armă fără drept, precum și fapte prevăzute de legislația privind vânătoarea și protecția fondului cinegetic.
La acțiune participă polițiști din mai multe structuri ale IPJ Timiș, inclusiv Serviciul de Investigații Criminale, Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, Serviciul Criminalistic și luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale, conform știripesurse.ro.