Pompierii continuă și vineri dimineață intervenția la punctul de transformare electrică din orașul Pucioasa, județul Dâmbovița, unde incendiul izbucnit joi a fost localizat, însă echipajele acționează în continuare pentru răcirea instalațiilor.
- Publicitate -
Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, dispozitivul de intervenție a fost redus, iar la fața locului a rămas o autospecială de stingere cu apă și spumă.
În același timp, cele aproximativ 50 de persoane evacuate preventiv din cauza degajărilor masive de fum s-au întors în locuințe pe parcursul nopții.
Incendiul a izbucnit joi la un punct de transformare electrică din Pucioasa, unde au intervenit cinci autospeciale de stingere, o autospecială de suport logistic și un echipaj SMURD. Din cauza fumului dens, autoritățile au emis un mesaj RO-Alert pentru populația din zonă. Incendiul a fost localizat în cursul serii de joi, conform news.ro.