Militarii Forțelor Navale Române s-au adunat, în această dimineață, la sediul Comandamentului Flotei, pentru a marca Ziua Drapelului Național.
- Publicitate -
„Sărbătorită anual la data de 26 iunie, Ziua Drapelului Național este dedicată celebrării Tricolorului, simbol al suveranității, independenței și unității statului român. Cu această ocazie sunt organizate ceremonii militare și religioase în întreaga țară, menite să evidențieze semnificația și respectul acordat unuia dintre cele mai importante simboluri naționale.
În cadrul Forțelor Navale Române, Drapelul Național ocupă un loc deosebit, reprezentând onoarea militară, tradițiile instituției și angajamentul față de valorile fundamentale ale statului român”, au transmis reprezentanții Forțelor Navale Române.