Duminică, 07 Iunie 2026

Mungiu și Puiu reprezintă România la Festivalul Filmului din Almunia

de Cuget Liber Marţi, 05 Mai 2009 432 < 1 min citire
Regizorii Cristi Puiu și Cristian Mungiu reprezintă România, pe 11 și 12 mai, la cea de-a 14-a ediție a Festivalului Filmului din Almunia, localitate situată la aproximativ 250 de km de capitala Spaniei, informează ICR Madrid.
Festivalul Filmului din Almunia se desfășoară în perioada 8-16 mai 2009. Pe 11 mai vor fi proiectate filmele "Un cartuș de Kent și un pachet de cafea", de Cristi Puiu și "Occident", de Cristian Mungiu, iar pe 12 mai, "Moartea domnului Lăzărescu", de Cristi Puiu. Cele trei producții românești vor fi pre-zentate în cadrul secțiunii OPEN! și vor fi însoțite de expozițiile de fotografie "Aiud", de Cosmin Bumbut și "Nunți", de Silviu Gheție.
Filmul "Moartea domnului Lăzărescu" al lui Cristi Puiu a câștigat în 2005 premiul "Un certain regard" din partea juriului de la Festivalul de la Cannes.
Cristian Mungiu s-a făcut cunoscut în peisajul cinematografic inter-național prin lungmetrajul "4 luni, 3 săptămâni și 2 zile", dramă cu care a câștigat în 2007 mult râvnitul Palme d’Or al Festivalului de la Cannes și alte numeroase premii la concursuri și festivaluri internaționale.
Taguri
Articolul anterior Silvio Berlusconi vrea scuze de la soția lui
Articolul următor HBO va lansa o serie TV dedicată tratamentului contra Alzheimer

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Monden

Ultima oră

Titlurile zilei