Vineri, 05 Iunie 2026

Klaus Iohannis a câștigat procesul cu ANI

de Carmen MOCANU Joi, 22 Ianuarie 2015 133 < 1 min citire
Klaus Iohannis a câștigat procesul cu ANI
 Magistrații de la Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) s-au pronunțat, ieri, în cazul recursului Agenției Naționale de Integritate (ANI) la decizia prin care i s-a dat câștig de cauză președintelui Klaus Iohannis în procesul de incompatibilitate. Drept urmare, ieri, președintele României a câștigat procesul deoarece judecătorii de la instanța supremă au respins recursul declarat de ANI.
La termenul procesului din 14 ia-nuarie, reprezentantul ANI a cerut judecătorilor admiterea recursului, aducând ca argument o decizie a Curții Constituționale privind incompatibilitatea aleșilor locali.
La rândul lor, avocații lui Klaus Iohannis au cerut respingerea recursului ca "vădit neîntemeiat" și au arătat că decizia CCR nu a fost redactată și că nu se cunosc motivele luării acestei decizii de către judecătorii CCR. Dosarul lui Iohannis a ajuns la instanța supremă după ce pe 25 septembrie 2013 Curtea de Apel Alba Iulia a anulat raportul ANI prin care s-a constatat că acesta s-a aflat în stare de incompatibilitate.
Reamintim că, în aprilie 2013, Klaus Iohannis a fost declarat în stare de incompatibilitate de ANI, deoarece deținea simultan funcția de primar al Sibiului și reprezentant al municipalității în Adunarea Generală a Acționarilor de la SC Apă Canal SA și SC Piețe SA.
Taguri
Articolul anterior Vreme închisă, ploi și maxime de 9 grade Celsius, astăzi, la Constanța
Articolul următor Călin Popescu Tăriceanu: "Legea privind migrația aleșilor va reintra în dezbaterea Parlamentului"

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei