Prim-vicepreședintele PDL Teodor Baconschi a declarat că arhitectura Mișcării Populare va fi definită după alegerile locale, când fiecare partid va deconta un anumit rezultat.
- Publicitate -
"Arhitectura Mișcării Populare va fi definită după alegerile locale, când fiecare partid va deconta un anumit rezultat. Însă important este ca ea să aibă și o componentă civică, să atragă toate forțele, asociațiile profesionale, de ce nu, sindicatele, ONG-urile interesate în această direcție mare - adică finalizarea reformelor, continuarea unor politici publice care să țină sub control deficitul și care să nu ne expună la riscul unui scenariu grecesc", a declarat Baconschi.
Baconschi a adăugat însă, referindu-se la Mișcarea Populară, că aceasta este o necesitate tactică pentru că dreapta românească, divizată până acum în fel și chip, rămâne izolată în fața unei alianțe precum USL-ul, care, în ciuda lipsei de alternativă practică la guvernarea Boc și astăzi la guvernarea Ungureanu, este formată din nu mai puțin de trei partide care s-au coalizat.
"Deci este nevoie, pentru un echilibru al scenei politice, de o contrapondere", a spus Baconschi.