Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Timmermans: România este pregătită pentru Schengen

de Cuget Liber Joi, 01 Martie 2018 164 < 1 min citire
Timmermans: România este pregătită pentru Schengen
Prim-vicepreședintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, a declarat joi că România este pregătită să adere la spațiul Schengen.
"E timpul ca și celelalte țări membre să recunoască că România e pregătită să facă parte (din Schengen, n.red.). În ce privește frontierele aeriene și maritim, nu pot fi criticate pregătirile, să nu încurcăm lucrurile. România e pregătită pentru Schengen", a declarat Frans Timmermans, într-o conferință de presă, la finalul vizitei oficiale la București.
Prim-vicepreședintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, s-a aflat joi la București, pentru o vizită oficială în cursul căreia a avut întâlniri cu oficialități-cheie ale statului român: președintele Klaus Iohannis, președintele Camerei Deputaților, Liviu Dragnea, președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, premierul Viorica Dăncilă, precum și cu procurorul-șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, și cu ministrul Justiției, Tudorel Toader.
La final, a susținut o conferință de presă în care și-a împărtășit impresiile, surprinzându-i pe jurnaliști cu deschiderea de a răspunde franc întrebărilor și cu tonul ferm, fără echivoc, cu care și-a transmis câteva mesaje-cheie către politicienii din România.
Taguri
Articolul anterior Conducerea FR de Oină se reunește la Constanța
Articolul următor Cunoscut medic constănțean, condamnat la închisoare cu executare

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei