Duminică, 07 Iunie 2026

Amenzi pentru cei care scot gunoaiele la stradă în saci, cutii sau bidoane

de Andreea PERHAIȚĂ Joi, 27 Ianuarie 2022 299 < 1 min citire
Amenzi pentru cei care scot gunoaiele la stradă în saci, cutii sau bidoane
Polițiștii locali din cadrul Direcției Generale Poliția Locală Constanţa au aplicat, în mai puţin de o săptămână, 128 de sancțiuni persoanelor fizice și juridice, în valoare totală de 77.250 lei, celor care nu respectă normele legale privind aruncarea deşeurilor.
Astfel, 123 sancțiuni, în valoare totală de 63.250 lei, au fost aplicate persoanelor fizice și juridice care au scos gunoiul menajer, în ziua de gunoi dar în alte tipuri de recipiente, precum saci, cutii şi bidoane. Alte trei sancțiuni au fost date către persoane fizice și juridice, proprietare ale unor imobile nesalubrizate şi două sancțiuni conform OUG nr. 92/2021 privind regimul deșeurilor, în valoare totală de 5.000 lei.
Reprezentanţii Primăriei Constanţa fac apel la cetăţeni să semnaleze cu încredere fenomenele antisociale observate la numerele de telefon 0241/484.205 și 0341/922 sau la adresa de mail [email protected].
Taguri
Articolul anterior DNA Constanţa. Director adjunct de la APIA, trimis în judecată pentru luare de mită
Articolul următor Se caută voluntari care să se îmbolnăvească de Covid!

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei