După luni întregi în care constănțenii au fost nevoiți să circule în autobuze vizibil neîngrijite, cu resturi de gunoaie la picioare și un standard de curățenie tot mai scăzut, CT BUS anunță, în sfârșit, revenirea serviciilor de igienizare la capetele de linie. Măsura, intrată în vigoare din luna aprilie, vine însă după o perioadă de disfuncționalități majore.
- Publicitate -
Cum a început problema curățeniei în autobuzele CT BUS
Totul a început pe 17 februarie, când firma responsabilă de curățenie a renunțat unilateral la contractul aflat în derulare, deși acesta era valabil până în 2027. Decizia a lăsat operatorul de transport fără o soluție rapidă, iar efectele s-au văzut imediat: igienizarea autobuzelor s-a făcut exclusiv la final de program, în autobază, cu personal propriu.
În practică, acest lucru a însemnat:
mai puține intervenții,
timpi mai mari între curățări,
condiții mai slabe pentru călători.
Reacțiile constănțenilor: nemulțumiri tot mai mari
Pentru constănțeni, schimbarea s-a resimțit rapid. Mulți au observat o scădere a nivelului de curățenie din mijloacele de transport în comun, pe fondul nesimțirii unora dintre cei care călătoresc și confundă autobuzele cu ghena de gunoi.
„Nu pot spune că era mizerie peste tot, dar se vedea că nu se mai face curățenie pe parcursul zilei. Mai găseai hârtii sau resturi pe jos, mai ales pe traseele aglomerate", spune un călător care folosește zilnic autobuzele.
Alții au remarcat diferențe între linii:
„Dimineața era cât de cât în regulă, dar spre seară se simțea diferența. Era clar că nu mai există intervenții între curse", a explicat o altă persoană.
Probleme tehnice suplimentare: spălătoria automată nefuncțională
Această problemă s-a suprapus peste o altă situație tehnică nerezolvată de luni de zile. Mai exact, nici spălătoria automată a companiei nu mai funcționează încă din iulie anul trecut, adică de peste șapte luni.
În lipsa acesteia:
autobuzele sunt spălate manual,
procesul este mai lent,
eficiența este mai scăzută față de sistemele automate.
Aceste lipsuri au accentuat percepția de spații neîngrijite, iar nemulțumirile constănțenilor s-au răspândit rapid pe rețelele sociale.
CT BUS semnează un nou contract de curățenie
Însă, vestea pe care o așteptau călătorii a ajuns, abia după trei luni. CT BUS a reușit să încheie un contract de curățenie cu o nouă firmă.
„CT BUS a întreprins toate demersurile legale pentru a încheia un contract de curățenie în autobuze la cap de linie, după ce fosta firmă prestatoare a renunțat unilateral la colaborare în data de 17 februarie (deși avea un contract valabil până în 2027). De la acea dată igienizarea autobuzelor s-a realizat doar la final de program, în autobază, cu personalul propriu", a anunțat compania.
De ce sunt constănțenii în continuare nemulțumiți
Chiar și cu această veste, criticile legate de curățenia din autobuze continuă.
„Improvizații pe spinarea călătorilor. De mai bine de o săptămână s-a anunțat semnarea noului contract cu firma de curățenie, dar nu prea se văd rezultate. Poate se murdăresc autobuzele foarte repede, cine știe, poate mai ține și de educația noastră. Dar, totuși, nu putem să spunem că autobuzele sunt impecabile", ne-a spus un constănțean.
Ce urmează pentru transportul public din Constanța
Reprezentanții companiei susțin că, între timp, au fost parcurse toate procedurile legale pentru atribuirea unui nou contract de curățenie. Odată cu reluarea serviciilor la cap de linie, igienizarea autobuzelor ar trebui să fie realizată mai frecvent, inclusiv pe parcursul zilei, nu doar la final de program.
Pentru călători, rămâne de văzut în ce măsură schimbarea se va reflecta în condițiile de zi cu zi. După luni în care standardele au fost vizibil afectate, așteptările sunt ca revenirea la un serviciu constant de curățenie să readucă un nivel de confort considerat normal în transportul public din Constanța.