Duminică, 07 Iunie 2026

Debitele râurilor din țară vor fi în creștere în următoarele zile. Ce spun hidrologii

de Andreea ANDRONACHE Duminică, 29 Septembrie 2024 201 1 min citire
Debitele râurilor din țară vor fi în creștere în următoarele zile. Ce spun hidrologii
Debitele râurilor din ţară vor fi în creştere în următoarele zile, ca urmare a precipitaţiilor prognozate, sub formă de aversă, existând riscul producerii unor inundaţii locale şi depăşiri ale Cotelor de Apărare mai ales pe râurile din sudul şi estul ţării, conform prognozei emise de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) pentru intervalul 30 septembrie - 5 octombrie 2023.
„În primele zile ale intervalului de prognoză, debitele medii zilnice vor fi în creştere pe majoritatea râurilor. Sunt posibile scurgeri pe versanţi, torenţi, pâraie şi creşteri mai importante de niveluri şi debite, cu posibile efecte de inundaţii locale şi depăşiri ale Cotelor de Apărare, cu probabilitate mai mare pe râurile din sudul şi estul ţării, ca urmare a precipitaţiilor prognozate, sub formă de aversă, mai însemnate cantitativ şi propagării. În a doua parte a intervalului, debitele vor fi, în scădere, exceptând cursurile mijlocii şi inferioare ale râurilor mari, unde vor fi în creştere prin propagare", avertizează hidrologii.
În ceea ce priveşte debitul fluviului Dunărea la intrarea în ţară (secţiunea Baziaş), acesta va fi în creştere în primele trei zile până la valoarea de 7.600 mc/s, apoi staţionar cu tendinţă de scădere în ultimele zile ale intervalului de prognoză, situându-se peste mediile multianuale ale lunilor septembrie (3.800 mc/s) şi octombrie (3.850 mc/s).
Taguri
Articolul anterior Construcţia clădirii Catedralei Mântuirii Neamului se apropie de final
Articolul următor Ministrul Deca: Activitatea didactică cu prezenţă fizică va fi suspendată acolo unde situaţia o impune

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei