Vineri, 05 Iunie 2026

Inundații în mai multe județe din țară

de Cuget Liber Miercuri, 16 Mai 2012 256 < 1 min citire
Inundații în mai multe județe din țară
foto: Realitatea.net
Ruperi de nori în mai multe regiuni din țară. Canalele n-au mai făcut față cantităților mari de apă, așa că zeci de străzi au fost inundate. Nici noul sediu al Bibliotecii Naționale, inaugurat cu surle și trâmbițe în urmă cu doar o lună, n-a făcut față primei ploi mai serioase, scriu jurnaliștii de la Realitatea.net.
Traficul s-a desfășurat cu dificultate, iar vântul puternic a dărâmat acoperișurile caselor. În plus, au fost zone unde grindina a făcut ravagii.
Un nor negru s-a abătut deasupra Capitalei și a județului Ilfov. Imediat a început să plouă torențial. Chiar și noul sediu al Bibliotecii Naționale a fost afectat de furtună.
Grindina a făcut ravagii în comuna Dobroești, din județul Ilfov, iar ploaia torențială a inundat curțile oamenilor.
Grindina a lovit și în orașul Pantelimon. Curțile oamenilor au fost acoperite de un strat alb. În plus, străzile au fost inundate.
În județul Dâmbovița, mai multe mașini au fost avariate, după ce tabla de pe acoperișul unui bloc a fost smulsă de vânt.
Și în Iași o ploaie torențială a paralizat traficul rutier. Canalizarile din zonele centrale nu au putut face față puhoiului de apă. Meteorologii spun că ploile vor continua și astăzi, în aproape toată țara.
Taguri
Articolul anterior Iurie Darie se află în stare gravă la spital. Află de ce boală suferă actorul
Articolul următor 100 de muzee din țară își vor deschide porțile, sâmbătă noaptea, în "Noaptea Muzeelor"

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei