Patru din zece români au bani puși deoparte. Sună bine, până citești mai departe. Un studiu realizat în aprilie 2026 de Wisemetry Research, pe un eșantion de aproape 2.000 de persoane, arată că economisirea în România nu este neapărat o strategie financiară, ci mai degrabă un act de supraviețuire emoțională.
- Publicitate -
Oamenii nu pun bani deoparte ca să-și crească averea, ci o fac mai ales de teamă: de frica de a nu rămâne fără nimic dacă lucrurile se complică.
Românii economisesc mai ales pentru situații de urgență
Cifrele sunt clare și îngrijorătoare. 86% dintre cei care economisesc o fac pentru situații de urgență sau pentru un minim sentiment de siguranță. Doar 13%, adică aproximativ unul din zece, economisesc cu gândul la creșterea averii.
60% pun deoparte cel mult 10% din venituri. Aproape o treime au rezerve pentru mai puțin de trei luni de cheltuieli, dacă și-ar pierde veniturile mâine. Iar 42% dintre cei care au economii le țin numerar, în casă, la propriu: la saltea sau în sertar.
Inflația și nesiguranța economică schimbă comportamentul financiar
Contextul explică multe. Deficitul guvernamental al României s-a situat la 9,3% din PIB în 2024, alimentat de majorările de pensii și salarii din sectorul public, urmând să scadă modest în 2025 și 2026.
Inflația a erodat puterea de cumpărare ani la rând, iar 74% dintre cei care economisesc declară că sunt preocupați de deprecierea banilor. În acest climat, a pune bani sub saltea nu mai pare irațional, ci o formă de prudență adaptativă.
România, printre țările în care populația cheltuie mai mult decât economisește
Rata de economisire a gospodăriilor din zona euro a scăzut la 15,1% în trimestrul al treilea din 2025, în timp ce România se află la minus 1%, fiind una dintre puținele țări europene unde populația cheltuie, în medie, mai mult decât economisește.
De ce este important? Pentru că lipsa economiilor nu este doar o problemă personală, ci și o vulnerabilitate națională. O populație care nu are rezerve financiare nu poate absorbi șocuri economice, nu poate investi și nu poate planifica pe termen lung.
Proprietatea imobiliară nu înseamnă siguranță financiară completă
94,3% dintre gospodăriile din România dețin o locuință, cel mai ridicat procent din Uniunea Europeană, dar proprietatea imobiliară nu plătește facturi în timpul unei crize.
Educația financiară rămâne inegală. Economisirea constantă apare aproape exclusiv în rândul celor cu venituri și studii superioare, din București și din marile orașe. România rurală și categoriile vulnerabile rămân aproape complet în afara unei culturi a economisirii.
Economisirea, mecanism de reducere a anxietății
Concluzia studiului este, poate, cea mai importantă frază din raport: în România, economisirea este mai degrabă un mecanism de reducere a anxietății decât o strategie de dezvoltare financiară.
Nu vorbim despre investitori, ci despre oameni care încearcă să doarmă liniștiți noaptea. Iar asta spune foarte multe despre cât de fragil se simte, în 2026, contractul dintre cetățean și economie, potrivit tvrinfo.ro.