Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Peste 3.000 de tineri din Republica Moldova s-au înscris la studii în România

de Cuget Liber Miercuri, 10 August 2011 879 < 1 min citire
Peste 3.000 de tineri din Republica Moldova s-au înscris la studii în România
Peste 3.000 de tineri din Republica Moldova au depus dosare pentru burse de studii în România la cele trei birouri consulare românești de la Chișinău, Bălți și Cahul, unde s-au făcut înscrieri în perioada 1-8 august.
În total, au fost depuse 3.162 de dosare pentru burse de studii preuniversitare și universitare, a anunțat Ambasada României la Chișinău, potrivit NewsIn.
Astfel, la Chișinău, 1.619 candidați și-au depus dosarele pentru studii de licență și 315 pentru studii preuniversitare. La Bălți, au fost depuse 650 de dosare pentru învățământul universitar și alte 137 pentru cel preuniversitar. La Consulatul României de la Cahul, 345 de tineri și-au depus dosarele pentru burse universitare și 97 pentru studii preuniversitare.
Pentru anul 2010-2011, România pune la dispoziția absolvenților din Republica Moldova aproximativ 5.000 de burse de studii, cu aproape 3.000 mai mult decât se stabilise în protocolul inițial.
Anul trecut, peste 4.000 de tineri din Republica Moldova s-au înscris pentru cele 5.000 de burse oferite de România.
Taguri
Articolul anterior Ai credit în franci elvețieni? Ce soluții au băncile pentru aprecierea galopantă a francului
Articolul următor Scandal cu alcool la Națională

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei