Vineri, 05 Iunie 2026

Românii, cei mai afectați de boala sărăciei r La Constanța, în fiecare an sunt diagnosticate cu tuberculoză aproximativ 500 de persoane

de Alina ENACHE Miercuri, 03 Septembrie 2008 433 < 1 min citire
Românii sunt cei mai loviți de boala sărăciei, dintre statele Uniunii Europene. Țara noastră ocupă primul loc în Uniunea Europeană în ceea ce privește numărul bolnavilor de tuberculoză, după cum arată statisticile Organizației Mondiale a Sănătății.
În fiecare an, în țara noastră apar aproape 30.000 de noi cazuri de tuberculoză. Potrivit medicilor, principalele cauze care determină răspândirea bolii sunt igiena precară și alimentația proastă.
În județul Constanța, numărul cazurilor de tuberculoză a scăzut în 2007. Chiar și așa, este foarte mare.
Potrivit evidențelor Dispensarului TBC Constanța, dacă în 2006 în evidențele medicilor figurau 1.133 de bolnavi, în 2007 numărul acestora a scăzut la 1.096. Totodată, la Constanța, în fiecare an sunt diagnosticate cu tuberculoză aproximativ 500 de persoane.
Tuberculoza este o boală infecto-contagioasă cu evoluție cronică, cauzată de infecția cu bacilul Koch. Netratată sau tratată incorect, boala poate cauza moar-tea. Cea mai răspândită cale de transmitere a bolii este cea aeriană. Tuberculoza este vindecabilă, însă numai printr-un tratament corect. Dacă acesta nu este respectat întocmai ca durată și ca doze, bacilii din plămâni nu vor fi distruși și există riscul major al reîmbolnăvirilor, cu germeni mai rezistenți.
Articolul anterior Financial companies or SIFs climb 2% on the BSE at rising bell, on a growing market
Articolul următor Turiștii din Eforie Sud - obligați să se culce odată cu găinile

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei