Odinioară unul din punctele de atracție din stațiune, un loc plin de forfotă, muzică, lumini și artiști, Teatrul de Vară din Mamaia a ajuns în câțiva ani o ruină. Porțile sunt ferecate, zidurile sunt jupuite, scaunele sunt distruse, scena este goală… Palatul Festivalurilor Mamaia, așa cum a fost numit la deschiderea oficială din 1963 este, în prezent, o ruină.
- Publicitate -
Situat chiar în inima stațiunii, în zona Perla, Teatrul de Vară a avut o reputație bună de-a lungul anilor. A găzduit, veri la rândul, festivaluri după festivaluri, seri la rând, spectacole de revistă și concerte, și a adunat mii de turiști. Pe scena sa s-au născut multe stele ale muzicii românești, fie ea ușoară sau populară. Festivalurile de la Mamaia au lansat tineri artiști și hituri care și acum mai sunt fredonate. Cu toate acestea, unul din simbolurile stațiunii Mamaia zace în mizerie și ignoranță.
Au circulat tot felul de zvonuri în ce privește soarta sa, chiar și varianta demolării, mai ales că în stațiune, odată cu reabilitarea promenadei s-a născut un nou loc de spectacole: scena de la Cazino. Se pare însă, că mai există șanse pentru relansarea teatrului.
Ani la rând, acesta a fost în administrarea S.C. Domeniul Public și Privat Județean, societate a Consiliului Județean Constanța. Când nu s-au mai găsit fonduri pentru organizarea Festivalului de Muzică Ușoară Mamaia sau pentru Festivalul de Muzică Populară, clădirea s-a închis complet. Apoi, Consiliul Județean a vrut să scape de el și l-a pasat Consiliului Local Constanța. În 2014, chiar, a decis ca, în baza unui protocol, să treacă răspunderea la Consiliul Local.
"În protocolul de predare-primire există o clauză potrivit căreia Consiliul Local Municipal are obligația de a demara lucrările de reabilitare până la data de 1 noiembrie 2015. Ideea era de a face un acvariu și un complex cu rol educațional și divertisment, dar trebuia să găsim și sursa de finanțare. Nu ne-am apucat de niciun studiu atât timp cât nu avem banii, pentru că vine Curtea de Conturi peste noi. A trecut vremea, în bugetul local nu avem nimic prins legat de Teatrul de Vară din Mamaia și vom discuta cu CJC ce vom face cu imobilul, în caz contrar, revine de drept înapoi la CJC", preciza, în toamna anului trecut, primarul interimar Decebal Făgădău.
Așa se face că toată clădirea s-a întors în "ograda" CJC-ului și este și la această oră o ruină. Și chiar dacă deocamdată nu s-a putut ocupa de el, primarul interimar susține că are planuri mari pentru Teatrul de Vară din Mamaia. "Intenționez să îl aduc la Consiliul Local și să mă ocup de el. Îl voi reabilita și îl voi reda turiștilor și constănțenilor. Și acesta nu este singurul obiectiv pe care îmi doresc să îl preiau. Pe lista mea mai sunt și Teatrul de Vară Soveja și unele muzee din Constanța", a declarat, pentru "Cuget Liber", Decebal Făgădău.
Recent, acesta a primit solicitări de la agenții economici din Mamaia să reabiliteze teatrul, să redevină un punct de atracție pentru turiști și să găzduiască din nou spectacole locale.