CS Tomis Constanța - HCM Roman 32-18, în Liga Națională de handbal feminin Ion Crăciun își duce echipa pe locul doi

de Sorin MIHALACHE Luni, 18 Octombrie 2010 547
Echipa de handbal feminin CS Tomis Constanța a obținut o frumoasă victorie, ieri, la Sala Sporturilor: 32-18 cu HCM Roman, într-o partidă contând pentru etapa a șasea a Ligii Naționale. Jocul a fost dominat de la un capăt la celălalt de handbalistele lui Ion Crăciun. Apărarea a funcționat perfect, iar Tomisul a primit doar șapte goluri în prima repriză, încheiată cu avantaj consistent, 12-7. În repriza a doua, gazdele au prins aripi, au făcut spectacol și au spulberat Romanul cu execuții de nota 10. Alte rezultate ale rundei: HCM Știința Baia Mare - CSM București 31-34, Rulmentul Brașov - HCM Buzău 27-25. Partidele HC Oțelul Galați - HC Zalău 23-22 și Oltchim Rm. Vâlcea - U Cluj 38-30 s-au disputat în devans. Meciul Cetate Deva - U Reșița s-a jucat aseară, terminându-se după închiderea ediției, iar duelul dintre SCM Craiova și HC Dunărea Brăila a fost amânat pentru data de 20 octombrie. În urma victoriei de ieri, CS Tomis a urcat pe locul doi în clasament, cu nouă puncte. Lideră este Oltchim (12 p), iar în spatele Constanței se află, în ordine, U Cluj (9 p), CSM București (9 p) și HC Oțelul Galați (8 p). Etapa viitoare (duminică, 24 octombrie), CS Tomis se deplasează la Reșița, pentru partida cu Universitatea.