Liga Națională de handbal masculin, etapa a șaptea Șoc: HCM Constanța, umilită la Bacău, 25-29 cu Știința!

de Sorin MIHALACHE Luni, 18 Octombrie 2010 559
Echipa de handbal masculin HCM Constanța a suferit cea de-a doua înfrângere din actuala ediție a Ligii Naționale. Ieri, campioana României a fost învinsă, cu scorul de 25-29, în deplasare, de Știința Bacău, într-o partidă contând pentru etapa a șaptea. Jocul a debutat sub semnul echilibrului, însă ultimele zece minute ale reprizei întâi au fost dezastruoase pentru constănțeni și gazdele s-au desprins la patru goluri, 17-13. La reluare, HCM a pornit cursa de egalare, pe care chiar a obținut-o, 22-22 (min. 52). Din păcate, a urmat "clasica" perioadă de cădere: opt minute de coșmar în care Bacăul a lovit năprasnic, formația lui Eden Hairi fiind incapabilă de reacție. Așadar, înfrângere și Constanța trebuie să se gândească ce ar mai trebui schim- bat. Celelalte rezultate ale rundei: HC Odorhei - Dinamo Brașov 38-32, CSM Satu Mare - Steaua București 30-28, UCM Reșița - CSM București 45-38, HC Minaur Baia Mare - Pandurii Târgu Jiu 28-33, U Cluj - U Bucovina Suceava 19-20, Poli Timișoara - CSM Oradea 34-31. În clasament, HCM Constanța ocupă abia locul 6 (șase!!!!!), cu 10 puncte. Lideră este HC Odorhei (12 p), urmată, în ordine, de UCM Reșița (12 p), Pandurii (12 p), Bucovina Suceava (10 p) și U Cluj (10 p). Etapa viitoare (sâmbătă, 6 noiembrie), HCM Constanța va întâlni, pe teren propriu, pe UCM Reșița. Până atunci, Liga Națională se întrerupe, pentru a permite reprezentativei tricolore să participe la Trofeul Carpați și să susțină apoi partidele cu formațiile Croației și Spaniei, din preliminariile Campionatului European 2012.