Descoperire macabră. Angajat al unui spital, acuzat că ar fi colecționat și consumat părți umane

88
1 min citire
Descoperire macabră. Angajat al unui spital, acuzat că ar fi colecționat și consumat părți umane - canibalism-1782279052.webp
Autoritățile din Ungaria investighează un caz șocant după arestarea unui bărbat de 30 de ani, angajat al unui spital din Budapesta, suspectat că a colecționat ilegal părți anatomice umane provenite atât din activitatea profesională, cât și din morminte aflate în cimitire abandonate.
În urma perchezițiilor efectuate la proprietățile sale, polițiștii au descoperit mai multe rămășițe umane și obiecte macabre, printre care o față umană conservată, cranii, oase depozitate într-o valiză, un picior, o mână, un creier și o inimă păstrată într-un recipient. Anchetatorii încearcă să stabilească dacă unele dintre probe aparțin unor persoane sau unor animale.
Potrivit primelor informații, o parte dintre rămășițe ar fi fost obținute prin intermediul activității desfășurate în spital, iar altele ar proveni din cadavre dezgropate din cimitire abandonate din Ungaria și Slovacia.
Ancheta a scos la iveală și declarații tulburătoare. Suspectul ar fi recunoscut că folosea ilegal părți ale corpului uman și că avea o fascinație pentru acestea. Mai mult, potrivit poliției, bărbatul le-ar fi spus anchetatorilor că prepara și consuma anumite părți anatomice.
Autoritățile susțin că acesta manifesta un interes deosebit pentru anatomie și patologie, fiind pasionat de disecții pe animale. De asemenea, apropiații săi cunoșteau preocupările sale, iar suspectul obișnuia să își fotografieze colecția de rămășițe anatomice.
Investigația este în desfășurare, iar polițiștii încearcă să stabilească proveniența exactă a tuturor probelor descoperite și eventualele infracțiuni suplimentare care ar putea fi reținute în sarcina bărbatului, potrivit știripesurse.ro.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0301 secunde