Trei elevi au fost uciși, iar alți cel puțin 20 au fost răniți după ce doi adolescenți de 14 și 15 ani au deschis focul într-un liceu din orașul Tacloban, Filipine. Atacul a avut loc luni dimineață la Liceul Național San Jose, unde învață aproximativ 1.500 de elevi.
Potrivit autorităților, cei doi suspecți, care sunt colegi cu victimele, au intrat în sălile de clasă și au tras mai multe focuri de armă. În urma atacului, trei elevi și-au pierdut viața, iar 15 persoane au fost împușcate. Alte victime au fost rănite în timpul panicii create, în încercarea de a se salva.
Anchetatorii spun că adolescenții au declarat că au fost victime ale bullyingului la școală, însă această ipoteză este în continuare verificată. Unul dintre suspecți ar fi folosit un pistol de 9 mm luat de la o rudă polițistă, iar celălalt era înarmat cu un revolver.
Imaginile apărute pe rețelele sociale surprind momente de panică, cu elevi ascunși sub bănci și încercând să se adăpostească în timp ce se auzeau focurile de armă. Unul dintre atacatori a fost prins imediat în incinta școlii, iar celălalt a fost capturat la scurt timp după ce a fugit din zonă.
Președintele Filipinelor, Ferdinand Marcos Jr., a cerut o anchetă completă și măsuri suplimentare de securitate în unitățile de învățământ. Autoritățile continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs atacul, scrie observatornews.ro.