Cum au păcălit doi români sistemul elvețian timp de patru ani. Prejudiciu de peste 300.000 de franci

34
1 min citire
Cum au păcălit doi români sistemul elvețian timp de patru ani. Prejudiciu de peste 300.000 de franci - 2politiaelvetialugano-1782196356.webp
Un cuplu de români a fost condamnat în Elveția după ce a obținut ilegal sute de mii de franci elvețieni printr-o schemă de fraudare a sistemului de asigurări sociale și a companiilor de asigurări.
Potrivit procurorilor, cei doi se angajau prin intermediul unor agenții de muncă temporară, iar la scurt timp după începerea activității raportau accidente de muncă și solicitau concedii medicale. Atunci când medicii refuzau prelungirea acestora sau cereau investigații suplimentare, românii schimbau medicul pentru a continua procedurile și pentru a obține noi perioade de incapacitate de muncă.
Anchetatorii susțin că bărbatul, în vârstă de 25 de ani, ar fi fost implicat în peste 120 de cazuri de fraudă între 2021 și 2025, provocând un prejudiciu de peste 183.000 de franci elvețieni. Partenera sa, de 28 de ani, este acuzată că a obținut ilegal peste 85.000 de franci și că a folosit identitățile altor persoane pentru a comanda bunuri în valoare de aproximativ 22.800 de franci.
Cei doi au acceptat o procedură simplificată și au fost condamnați de Tribunalul Districtual din Wil. Bărbatul a primit o pedeapsă de 36 de luni de închisoare, dintre care zece luni vor fi executate efectiv, restul fiind suspendate. Ambii vor fi expulzați în România și nu vor mai avea dreptul să revină în Elveția timp de 12 ani, conform știrileprotv.ro.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.1418 secunde