"Occidentul trebuie să se pregătească de un război pe termen lung în Ucraina"

151
< 1 min citire
Ţările occidentale trebuie să se pregătească de un război de uzură pe termen lung în Ucraina", a avertizat secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, la Washington, după o întrevedere cu preşedintele american Joe Biden, relatează agenţia AFP, consultată de Agerpres. 
Jens Stoltenberg este prezent în capitala americană pentru a pregăti summitul NATO prevăzut să aibă loc între 28 şi 30 iunie, la Madrid, şi a precizat că are intenţia de a obţine rezultate înaintea evenimentului.
 
Războiul din Ucraina s-ar putea termina mâine, dacă Rusia pune capăt agresiunii sale", a declarat, miercuri, secretarul general al NATO, în cadrul unei conferinţe de presă alături de şeful diplomaţiei americane, Antony Blinken.
Dar nu vedem niciun semn în această direcţie în acest stadiu", a adăugat el.
Războiul declanşat de Rusia în Ucraina va dura încă multe luni, a afirmat, la rândul său, Antony Blinken. 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.0639 secunde