Cine vrea să conducă Consiliul Județean al Elevilor?

180
1 min citire
Cine vrea să conducă Consiliul Județean al Elevilor? - apetroaei2-1432299665.jpg
Vineri, la Palatul Copiilor, a fost convocată o nouă Adunare Generală a Consiliului Județean al Elevilor. Scopul acestei întâlniri a fost acela de a pune la punct planul de acțiune al Consiliului Județean al Elevilor pentru următoarele șase luni, dar și pentru ocuparea locurilor vacante din biroul executiv. În cadrul ședinței, elevii trebuiau să-i valideze în funcții pe directorul pe departamentul de sport și programe pentru tineret, avocatul elevului, un vicepreședinte și un secretar. Cum din cei 59 de elevi, au fost prezenți doar 27, nu s-a întrunit cvorumul. Completarea biroului executiv s-a făcut doar interimar până în noiembrie, când se va întruni din nou Adunarea Generală, iar cei care și-au prezentat astăzi candidaturile vor putea deveni membri de drept ai biroului.
Președintele Consiliului Județean al Elevilor Constanța, Miruna Apetroaei, elevă în clasa a X-a, la Colegiul Național "Mircea cel Bătrân", a declarat că este hotărâtă să nu mai candideze pentru un alt mandat, în noiembrie.
"Toate aceste atacuri vin din afara Consiliului Național și a Consiliului Regional de SE, foruri care nu m-au recunoscut oficial. Am ales să mă retrag în noiembrie de la conducerea asociației pentru că vin niște ani școlari grei și doresc să mă aplec foarte serios asupra pregătirii mele. Voi rămâne, în continuare, în această structură și voi ajuta Consiliul Județean al Elevilor, dar nu neapărat dintr-o funcție de conducere. Consider comentariile din exterior irelevante și niciodată nu se va reuși destabilizarea noastră. Orice scandal pentru mine este egal cu zero"!, a subliniat Apetroaei.
Amintim că după demisia elevului Teodor Stefanopol din funcția de președinte al Consiliului Județean al Elevilor Constanța au fost o serie de scandaluri legate de aceste alegeri. 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0541 secunde