Bătaie între suporteri în Centrul Vechi din Capitală

251
1 min citire
Bătaie între suporteri în Centrul Vechi din Capitală - ungariasteagstadiondc-1378454869.jpg
Suporterii maghiari și români s-au bătut joi seara în Centrul Vechi din Capitală.
Potrivit lui Răzvan Popa, în jurul orei 03:40 a avut loc o altercație între aproximativ 30 de suporteri unguri și un grup de români, mai puțin numeros. În timpul scandalului aceștia s-au îmbrâncit și au aruncat cu sticle.
"În urma incidentului, cinci suporteri maghiari au fost predați Secției 10 Poliție, iar un român a fost amendat pentru tulburarea liniștii publice", a declarat pentru MEDIAFAX, Răzvan Popa.
Acesta a mai spus că, din ordinul primarului general Sorin Oprescu, Poliția Locală a mobilizat mai multe echipe formate din agenți de circulație și de ordine publică, care vor acționa în special în Centrul Istoric, iar 12 patrule călare are vor fi în zona Arenei Naționale, unde va fi disputată partida România-Ungaria.
Purtătorul de cuvânt al Poliție Capitalei, Emilia Mihai, a declarat pentru MEDIAFAX că singurul incident care a implicat Poliția Centrului Istoric în noaptea de joi spre vineri a fost o divergență izbucnită între doi cetățeni români, unul suporter al echipei Steaua și celălalt susținător al echipei Dinamo București.
Meciul de fotbal România-Ungaria, din preliminariile Cupei Mondiale din 2014, va avea loc vineri, de la ora 21.00, pe Arena Națională.
Aproximativ 2.900 de suporteri unguri vor veni la București pentru meciul cu România, au anunțat organizatorii partidei.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0637 secunde