Deputatul Maria Stavrositu discută cu directorii grădinițelor constănțene despre alocările bugetare

428
1 min citire
Parlamentarul democrat-liberal Maria Stavrositu, deputatul Colegiului 10, a făcut cunoscute, în cadrul unei conferințe de presă organizate vineri, demersurile pe care le-a inițiat în vederea reabilitării instituțiilor de învățământ din Constanța și, cu precădere, din colegiul său. În acest sens, Maria Stavrositu a menționat că, urmare a celor șapte amendamente aprobate în comisiile de specialitate și, ulterior, în plen, o serie de grădinițe din Colegiul 10 vor beneficia de fonduri pentru executarea de ample lucrări de reabilitare și consolidare, precum și amena-jare a curților interioare. Este vorba, conform explicațiilor deputatului pedelist, de grădinițele cu numerele 5, 23, 14, 56, Grădinița Comenius, precum și de grădinițele 4, 20 și 11, acestea din urmă funcționând în aceeași clădire, pe strada Mihai Viteazu.
La conferința de vineri au participat, de asemenea, directori și cadre didactice ale câtorva grădinițe, după ce, în prealabil, deputatul Maria Stavrositu s-a întâlnit cu aceștia tocmai pentru a afla mai multe despre cele mai frecvente dintre problemele cu care ei se confruntă. Din acest punct de vedere, Stavrositu a ținut să menționeze că, în calitate de parlamentar, poate interveni în două direcții: "cea care presupune construirea de inițiative legislative sau amendamente la legile deja existente și, a doua, aceea de curea de transmisie între cadrele didactice și executiv".
Nu în ultimul rând, de precizat este că deputatul PD-L a declarat să seria întâlnirilor cu reprezentanții unităților școlare din municipiul Constanța va continua, managerii și directorii școlilor generale și cei ai liceelor urmând să expună, și ei, problemele de care se lovesc cel mai des. Reprezentanții învățământului universitar sunt cei din urmă care vor participa la discuțiile cu deputatul constănțean.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0365 secunde