Președintele Iohannis a semnat decretele privind numirea noilor miniștri

110
< 1 min citire
Președintele Iohannis a semnat decretele privind numirea noilor miniștri - iohannismondonewsro-1467893652.jpg
Președintele Klaus Iohannis a semnat decretele privind numirea lui Mircea Dumitru ca ministru al Educației, a lui Sorin Bușe ca ministru al Transporturilor și a Mariei Ligor la Departamentul pentru relațiile cu românii de pretutindeni.
Șeful statului a semnat și decretul privind numirea ca interimar la Ministerul Comunicațiilor a lui Dragoș Tudorache — șeful Cancelariei premierului.
Ceremonia depunerii jurământului de învestitură de către noii miniștri va avea loc joi, la ora 17,00, la Palatul Cotroceni.
De asemenea, șeful statului a semnat decretele privind revocarea lui Adrian Curaj din funcția de ministru al Educației, a lui Dan Costescu din funcția de ministru al Transporturilor, a lui Dan Stoenescu din funcția de ministru delegat pentru relațiile cu românii de pretutindeni și a lui Marius Bostan din funcția de ministru al Comunicațiilor.
Iohannis a semnat și decretul privind rechemarea Mariei Ligor din calitatea de ambasador al României în Canada. 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0383 secunde