Peste 100 de muncitori au protestat, ieri, la via Murfatlar

260
< 1 min citire
O acțiune spontană a avut loc, ieri, la via Murfatlar, peste 100 de muncitori refuzând, dimineața, să mai intre în tură, ca formă de protest la întârzierile salariale cu care se confruntă.
Lucrătorii, mulți veniți și din alte zone ale țării, s-au plâns că nu și-au mai primit banii de două luni. Protestul s-a petrecut în fața clădirii administrative. Muncitorii au spus că nu vor renunța la protest până nu-și vor primii salariile, întrucât se confruntă cu greutăți familiale și nu au ce pune pe masa de Paște.
"Nu ne-am primit drepturile legale pentru care am lucrat la fermă. Nu s-a respectat data de plată. Ce facem de Paște?", s-au întrebat muncitorii.
În cele din urmă, conducerea societății i-a primit pe șefii de echipă, cărora le-a promis că lucrătorii își vor primi sumele restante până în ziua de Paște. Oamenii au spus că, dacă nu va fi așa, vor recurge din nou la o acțiune de protest.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0283 secunde